Wednesday, September 21, 2022
HomeBusiness"Sport dává perspektivu, dává koncentraci a nutí k vytrvalosti" - Idealista/news

“Sport dává perspektivu, dává koncentraci a nutí k vytrvalosti” – Idealista/news

“Nosím svetr,” říká. Carlos Teixeira v rozhovoru pro Idealista/news. Podle bývalého profesionálního volejbalisty jsou reality velmi zodpovědná činnost, kde je každý den úplně jiný než ten předchozí. Stejně jako sportovní sezóny, v každém z let.

Jak charakterizujete svou kariéru vrcholového sportovce?

Sport byl pro mě základní školou. Bez této části bych nebyl připraven na dnešní potíže. Pak jsem byl privilegovaný. Byl jsem mistrem v několika klubech, byl jsem mistrem v jiné zemi, získal jsem tituly pro svou zemi, kterou jsem reprezentoval více než 300krát. Hrál jsem na mistrovství světa a Evropy, v Lize mistrů. Nikdy jsem nebyl na olympiádě…

Velkou výzvou je pokusit se najít aktivitu, která nabídne dávku adrenalinu podobnou tomu, co jsem měl, když jsem byl profesionálním sportovcem. Myslím, že něco podobného nacházím v realitách.

Jaký byl přechod do aktivního života?

Přechod je to, co se stane. Nevím, jestli někdy skončím. Říkám to, protože mám pocit, že pořád soutěžím, ale ve vesmíru, kde neznám pravidla ani hráče. Velkou výzvou je pokusit se najít aktivitu, která nabídne dávku adrenalinu podobnou tomu, co jsem měl, když jsem byl profesionálním sportovcem. Myslím, že něco podobného nacházím v realitách.

Jaký význam měl sport při překonávání obtíží, které vznikly?

To je zásadní. Sport dává nadhled, dává koncentraci a nutí k vytrvalosti. Dává vám to jistotu, že pokud to není ve skupině, je to těžší a méně obohacující, a dává vám příležitost přizpůsobit se špatným časům. Učíme se, jak prohrávat. Nemluvím o přijetí protivenství. Ale myslím si, že svět potřebuje lidi, kteří přijímají porážku důstojně. Ať se od ní poučí a půjde dál. Žádné velké výmluvy.


Carlos Teixeira

Jaká je cesta v realitách?

Mám na sobě svetr. Rozhodně se jedná o velmi náročnou činnost, kdy je každý den úplně jiný než ten předchozí. Stejně jako jsem prožil své sportovní sezóny. A to mě těší. Mezi těmito dvěma činnostmi si vždy v duchu dávám paralely. Ve sportu (volejbal) jsem nikdy nemohl mít kariéru. V realitách vím, že je to možné.

Změna kariéry je mezi sportovci tabuizované téma. Nechtějí být slabí a představují si, že to jednoho dne skončí. A je to hrozné.

Jak byste popsal svou zkušenost na sportovní ambasádě?
Sports Embassy je projekt sportovců pro sportovce. To znamená, že schopnost předvídat budoucí problémy je podle mého názoru jednou ze silných stránek projektu. Změna kariéry je mezi sportovci tabuizované téma. Nechtějí být slabí a představují si, že to jednoho dne skončí. A je to hrozné. Projekt jsem začal sledovat odmala. Absolvování programu Embassy of Sports mi pomohlo lépe strukturovat některé nápady a například se rozhodnout, co dál. V mém případě byla důležitá práce s lidmi.

Co radíte sportovcům, aby se připravili na budoucí výzvy?

Sportovci musí pochopit, že jsou součástí něčeho složitějšího, než je život na stadionu, v bazénu nebo v pavilonu. Mnozí jsou vyhozeni ze svého „přirozeného prostředí“. Moje rada: zajímejte se o vše upřímně, to znamená, seznamte se se svými řediteli a tím, co dělají, seznamte se se svými sponzory, novináři atd. Zapojte se do života klubu, komunity. To může být velkou pomocí pro vaši kariéru po kariéře. Dává nadhled, dává empatii k práci druhých, relativizuje důležitost určitých událostí. To pomůže v budoucí kariéře sportovce. Alespoň v mém případě to bylo zásadní.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments