Wednesday, September 21, 2022
HomeInternationalKomunistická architektura - Perfektní / Novinky

Komunistická architektura – Perfektní / Novinky

Města s komunistickou minulostí Vždycky se o mě starala, nedokázal jsem říct proč. Berlín se mi ze všech měst jeví jako jedno z nejatraktivnějších: do tohoto německého města jsem měl příležitost cestovat již několikrát a každá návštěva mě uchvátí, vzhledem k nedávné historické minulosti, která zanechala tolik otisků v ulicích i jinde. projektování budov.

Část, která byla kdysi územím Německé demokratické republiky, přitahuje největší pozornost, a proto jsem šel do podzemí a hledal bunkry Nebo hraniční přechody postavené během Berlínská zeď Zůstal jsem v hotelech, které reprodukovaly estetiku té doby. Takový je případ hotelu Ostel, v jehož sále jsou čtyři hodiny s dobou komunistických měst (Peking, Berlín, Havana, Moskva) a černobílá televize s mladým Fidelem Castrem pronášejícím nekonečný projev. V horních patrech není žádný luxus, doba zdi po tom nežádala: jednoduché pokoje, docela prosté, jen noční stolek, malá postel a psací stůl, vše vyvrcholilo obrazem Ericha Honeckera, jak se zuřivě dívá na hosta.

Majitelé hotelu zřídili po mnoha letech pád berlínské zdiPocit, že nostalgie může být byznys. Našli na eBay nábytek a látky od prarodičů, kteří darovali nábytek a poklady v popelnici…A přestože se našlo mnoho občanů, kteří se běželi zbavit svého socialistického majetku, aby přijali kapitalismus, jiní považovali stejný nábytek za zlatý důl na výrobu. peníze. Ostatně i kapitalismus.


Pixabay

Ten čas v historii se můžeme vrátit pouhým pohledem Architektonické inženýrství. Noviny nedávno zveřejnily příběh o dětském táboře v Severní Korea. Ano, uvědomuji si, že jdu pozdě, protože se blíží začátek školního roku, ale možná je čas začít přemýšlet o tom, kam poslat děti příští léto a jaká je lepší alternativa než vojenský tábor v zemi Kim Čong-una? Pokud to, co hledáte, je disciplína a železná pěst, pak je to ideální tábor…

Songdown Jde o název místa (v tomto odkazu se můžete odkázat na všechny detaily) a pouze stavební konstrukce jsou skutečně cestou do minulosti (pro nás do minulosti, v Severní Koreji přítomností). Pruhované pokoje pro chlapce jsou reprodukovány z pokojů hotelu, o kterém mluvím v Berlíně, ale Honeckerův obrázek nahraďte obrázkem korejského prezidenta.

V architektuře a městském designu lze rozpoznat politické a ekonomické doktríny toho či onoho historického okamžiku. Pokud jste zapálení pro architekturu a komunistické země, vřele doporučuji k přečtení “Krajiny komunismu”, Napsal Owen Hatherley (Captain Swing), zajímavý článek o Dějiny komunistické Evropy ve dvacátém století Řekl přes jeho budovy. Autor „čistí“ hlavní tepny Berlína, Moskvy, Kyjeva …, odhaluje komunistickou architekturu: široké třídy, mrakodrapy, rozlehlé bytové komplexy, památky, stanice metra, které nám i dnes berou dech, jako Praha a Moskva… .

Berlín

Pixabay

Ale zpět k Berlín, Město, které je v této práci široce diskutováno, autor uvádí jako příklad komunistické architektury jednu z nejdůležitějších tepen bývalé socialistické strany, Karla Marxe Aliho Nebo, jak se to původně jmenovalo, Stalinallee.

Tato ulice, známá jako „Avenue“, má svého předchůdce, Unter den Linden, čtyřproudovou dálnici postavenou v lipovém poli (odtud název) v Berlíně. Ulice postavené v Evropě v letech 1930 až 1980 pro pořádání průvodů se nazývají „Majstral“. “Sovětské slovníky měly pro tento typ ulic jednoznačný název, pravděpodobně kvůli jejich neochotě nazývat je buržoazním slovem pochybným jako bulvár.”

Původně bylo Karl Marx Ale Frankfurter Alley, hlavní berlínská silnice spojující východ a západ a kde sovětská armáda Vstoupil v roce 1945. Tepna byla rozšířena a byly postaveny obrovské bytové komplexy. V roce 1953 vstoupili vyčerpaní dělníci do stávky, po které následovaly nepokoje, které byly potlačeny sovětskými tanky.

Jednalo se o první a poslední velký protest dělníků v rodící se Německé demokratické republice. Po roce 1960 stavba pokračovala na silnici (která se již nejmenovala Stalinallee) na Alexanderplatz, ale postavené bloky již nebyly tak impozantní nebo zdobené jako ty, které byly postaveny během komunistických let.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments