Wednesday, September 21, 2022
HomeDecorationEstarreja zítra otevírá dveře městskému umění - idealista/novinky

Estarreja zítra otevírá dveře městskému umění – idealista/novinky

Město upřený pohled (Aveiro) je opět „hlavním městem“. Městské umění Zítra z Portugalska (10. září 2022). Jakýsi „skanzen“. Ve hře je pátý ESTAU – Estarreja Arte Urbana, festival věnovaný městskému umění, který se koná každé dva roky a potrvá do 18. září. Mezi jinými jsou zahrnuty Bordalo II a Pantónio.

„ESTAU se vrátil do ulic Estarreja. Galleriakaupunki se bude konat od 10. do 18. 5. září festival upozorňující na tvorbu městského umění – umělecké rezidence a živé obrazy Portugalský Pantónio, Bordalo II, Mariana Duarte Santos, Ruído, Daniela Guerreiro, Pitanga, místní umělec Mário Afonso a Brazilec Thiago Mazza. Akce se prolíná s dalšími aktivitami: workshopy, výstavy, diskuse, kino, divadlo, hudba, performance, pouliční zábava a komentované prohlídky“, uvádí ve svém prohlášení městská rada Estarreja a zdůrazňuje, že „festival obnovuje všechny účely, pro které byl navržený. , jehož cílem je zapojit místní komunitu a stimulovat dialog a reflexi“.

Festival pořádaný magistrátem je „vymalován jako zelený manifest, který probouzí svědomí“, zdůrazňuje magistrát. „Udržitelnost životního prostředí je hlavním tématem letošního ročníku a mnohé displeje to odrážejí dědictví přírodu a biologickou rozmanitost oblasti, což vyžaduje reflexi dopadů klimatických změn na přírodní bohatství,“ píše se v dokumentu.

Isabel Simões Pinto, představitelka kultury obce Estarreja zmíněná ve zprávě, se domnívá, že klimatická změna se ve světě příliš projevuje a že změna je výzvou, kterou lze překonat pouze společně.

„V tomto čísle ESTAU, jako uměleckého prostoru, jehož cílem je vyvolat reflexi a kritické myšlení o všem, co nás obklopuje, chceme téma odpor vnímáme jako výzvu pro každého z nás, jako občané se musíme zavázat ke společnosti více neutrální vůči změnám klimatu, abychom mohli i nadále uvažovat o bohaté biologické rozmanitosti a dalších přírodních zdrojích, které naléhavě potřebujeme chránit. “, dodává.


Bordalo II / Foto: Rada města Estarreja

Průmyslový kontejner se promění v umělecké plátno

Bondalti, jedna ze společností chemického komplexu Estarreja, se připojuje k tomuto účelu a závazku a umožňuje velkoplošnou nástěnnou malbu v průmyslové nádrži. „Je to průlomový zásah v Portugalsku a přes Portugalsko veřejné uměníCílem je přiblížit chemický průmysl komunitě prostřednictvím komunikace jeho závazku k odpovědnému provozu a investicím do cílů udržitelného rozvoje,“ vysvětluje starosta.

Thiago Mazzakterý je velkým představitelem brazilského současného muralismu a známý v městském umění pro svou dovednost reprezentovat faunu a flóru, ztělesňuje tento umělecký projekt.

Bordalo II je dalším z nejsilnějších jmen této edice a vrací se ke svým Estarrejas, aby vytvořil další „Big Trash Animal“ ze série odpadkových zvířat, které umělec rozšířil po celém světě.

Autor Guarda-Rios (městský park Antuã/2015), díla, které v roce 2016 vyvolalo a přimělo ESTAU létat, dává život novému ptákovi, orlovi sapeirskému, který znovu zpochybňuje konzum a nadprodukci materialistické společnosti. , což vede k nepřetržité produkci „odpadků“ a tím ke zničení naší planety. Protože je silně propojena s velmi důležitým ekosystémem oblasti, Ria de Aveiro, ve Vila da Ria – Pardilhó můžete vidět rodit se toto umělecké dílo. Aktivita realizovaná v rámci projektu sítě kulturních programů „Objevování a zažívání nových oblastí v Estarreja/Aveiro/Covilhã“.

Další díla posilují poselství povědomí ochrana životního prostředí:

  • Jedinečná estetika národně i mezinárodně uznávaného umělce Pantónia;
  • realistická malba Daniely Guerreiro;
  • Imaginární svět Pitanga pracuje se skupinou studentů z Escola Secundária de Estarreja na malování zdi vedle vlakového nádraží v rámci partnerství s IP – Infraestruturas de Portugal.

městský umělecký festival

Thiago Mazza / Foto: Rada města Estarreja

Městské umění promlouvá k městu

ESTAU pokračuje v kladení městské umění promlouvá k městus lidmi, přírodou a dědictvím. A proto je místní identita mottem inspirace umělců:

  • Mariana Duarte Santos se vrací k počátkům osobitého Carnaval de Estarreja;
  • Duo Ruído vsadilo na skladbu jako poctu básníkovi Franciscu Joaquimu Bingreovi Cisne do Vouga při prvním vpádu ESTAU do farnosti Canelas;
  • Mário Afonso pomocí dlaždic vypráví příběh města podle obrázků z městského archivu.

Paralelní program zahrnuje workshopy „Estarreja Sensorial“ s Martou Pombeiro a „Collagem Criativa“ s Margaridou Girão. Bude jich pět výstavy oceňuje průnik ilustrace, fotografie, tradic a dalších uměleckých jazyků v různých veřejných prostorách. Vrcholem fotografické výstavy „Fábrica de Histórias“, která reprodukuje momenty performativní návštěvy v červnu 2022 v umělecké tvorbě, na níž se komunita podílela, a odhaluje některé prostory budoucnosti Fábrica da História – Arroz. ve výstavbě ve staré skořápce.

Nutno také podotknout, že nějaké budou prohlídky s průvodcem Ve dnech 11., 17. a 18. najdete kolem 40 děl podepsaných některými z nejlepších portugalských a zahraničních městských umělců. Kromě probíhajících nástěnných maleb zahrnuje paralelní program více než 20 iniciativ a na všechny aktivity je vstup volný, říká magistrát. Kliknutím na tento odkaz získáte více informací o akci ESTAU 2022 a zobrazíte program akce.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments